Безглутенски колач со вишни

Состојки:

400 g вишни без семки,

15 лажички пченкарно брашно,

15 лажички шеќер,

15 лажици зејтин,

15 лажици млеко,

4 јајца,

1 ванилин шеќер,

1 прашок за пециво.

Подготовка:

Во сад измешај шеќер и јајца, а потоа додадете го зејтин, млеко, ванилин шеќер, прашок за пециво, сите тие се мешаат заедно. Потоа полека додадете го пченкарно брашно и измешајте го. Земете тавче и покријте го со хартија за печење, а потоа додајте ја смесата во садот. Последниот чекор е да се ставите вишните на врвот на смесата. Пред да ја ставите за печење, загрејте ја рерната на 200 ° C. Печете го колаќот околу 15 минути. Откако ќе се испече може да додадете  шеќер во прав или да го прелиете со чоколдо.