Миконос: Рај на Земјата

За сите љубители на магичен поглед, место каде што ќе ве натера да се чувствувате како да сте во бајка, сончево место каде што нема да сакате да се разбудите. Најпопуларниот грчки остров во Егејското Море Миконос! Тој е познат по неговата уникатна цикладна архитектура која е многу убава за да ја видите. Море и чист воздух заедно со топли простории и добри таверни, сите поврзани, во и околу главниот град, му овозможуваат на гостинот да ја почувствува вистинската природна убавина на овој остров. Софистицираниот животен стил, ноќниот живот и историските богатства на блискиот Делос со извонреден природни убавини и села со шармантен поглед, ќе ги вкусите вистинските убавини на овој остров и ќе можете да уживате во незаборавниот одмор. Иако Миконос е најмалиот од островите, но благодарение на неговото богатство на природна убавина, богата историја, див ноќен живот и многу други работи, Миконос е дефинитивно најпознат. Островот е рај за љубителите на водни спортови и поради тоа е наречен “Остров на ветровите”, со одличен избор на плажи за сурфање на ветер кој се смета за еден од најдобрите. Има многу плажи како Корфос, Феклиа, Мејали Аммос и Калафатис, каде што се достапни часови за сурфање. Играјте тенис или мини голф во Аиос Стефанос, одбојка на плажа во Аја Ана или обидете се со падобран или џет-ски на Ели или Калафатис. Љубителите на нуркање можат да направат малку возбудливо истражување на подводната магија.

На Миконос не му треба вовед за својот возбудлив ноќен живот и луди забави, со светски познати клубови и барови. Еден од најдобро развиените острови во Грција и поради тоа има огромен број туристи секоја година. Миконос се споредува со Ибица бидејќи има најдобра забава со безброј барови и клубови, позната по нивната трендовска декорација и одличната музика. Секоја ноќ барови и клубови се отворени до раните утрински часови. За оние кои претпочитаат повеќе романтичен ноќен стил, постои познатата населба Мала Венеција во градот Миконос, со голема разновидност на барови на плажата.