7 Најубави плажи во Шпанија

Прекрасните екстравагантни предели, градби и историски места децении ги импресионираат туристите со својата убавина во Шпанија. Многу бројни туристи и љубители на Пиринејскиот Полуостров во оваа земја доаѓаат да се одмораат на сонце, а ова се 7 Најубави плажи идеални за одмор во Шпанија.

Плажа Ел Котило

Оваа плажа се наоѓа во градот Лас Палмас и е централна атракција за илјадници туристи. Прекрасното сино море овозможува топлина за љубителите на природната убавина и неверојатни зајдисонца, а белите песочни плажи ќе ве освојат засекогаш.

Плажа Де ла Бароса

Овој прекрасен плажа е долга само шест километри и се наоѓа во Кадиз. Туристите го поминуваат поголемиот дел од своето време во разни ресторани и барови, а плажата е позната по спортови на вода, поради свежите ветерни струи кои ги има низ целата област.

Плажа Ла Конча

Оваа плажа се наоѓа во близина на Сан Себастијан, и се смета за една од најдобрите плажи во Европа. Таа е позната како една од најфотографираните плажи во светот. Најубава карактеристика на оваа плажа е златниот песок, кој дава посебен ефект во времето на изгрејсонце и зајдисонце.

Плажа Лас Катедралес

Една од најинтересните карактеристики на оваа плажа, што ја прави уникатна е големиот број на карпи кои ја опкружуваат. Големината на карпите достигнува до 30 метри, што доведува до силна плима и ветер. Оваа плажа е заедничко место за многу фотографи и други љубители на природата кои доаѓаат да го видат магичното изгрејсонце и зајдисонцето.

Плажа Илитас

Се наоѓа на северната страна на Форментера, оваа плажа е една од најубавите плажи во Шпанија. На едната страна од плажа се наоѓа камен ѕид и многу ресторани и барови. Песокот е неверојатен.

Плажа Торемолинос

Ова е една од првите плажи во Шпанија, каде започнал развојот на туризмот. И денес е една од најпосетените плажи во регионот, особено во лето. Како резултат на тоа, оваа плажа има голем број на барови, ресторани и спортски содржини.

Плажа Нерја

Оваа плажа е на листата на плажи кои ја имаат добиено престижната награда “Сино знаме“, која укажува на дека е една од најдобрите плажи. Една од најпознатите плажи со голем број на ресторани, барови и клубови.