Колач со смокви

Потребни состојки:

  • 33 сушени смокви
  • 150 гр. кршени ораси
  • 150 гр. сецкано желе
  • 250 гр. шеќер
  • 1 чаша вода
  • 1 ванилен шеќер
  • 200 гр. маргарин
  • 150 гр. мелени ораси

Сувите смоквите се засекуваат малку на врвот за да се извади дршката потоа во истиот отвор се полнат прво со кршените ораси а потоа се додава сецканото желе.

250 гр. Шеќер, 1 чаша вода, 1 ванилин шеќер се става во тенџере сето тоа го вариме на слаб оган околу 5 минути. Потоа се гасне оганот и се одава 500 гр. мелени бисквити и 150 гр. мелени ораси по желба може да се додаде и  1 лаж. Рум или сок од портокал. Целата смеса убаво се меси и од неа се прават 33 топчиња со кои се обликуваат смоквите како бомбица.

33 – те бомбици се валкаат во мелени ораси и се ставаат во фрижидер. Потоа се сечкаат на 4 еднакви дела и така се послужуваат.

Убав апетит!