Чини 10 денари – зеленчук кој е цела аптека со здравје

Младото лукче е зеленчук кој совршено оди во салати и ручеци, а се јаде особено овој период од годината, на пролет и лето.

Иако сите знаеме дека е здрав, овие податоци сигурно не сте ги знаеле.

Има голема количина витамини А, Ц и К, како и Е и Б. Има калиум, натриум, фосфор и магнезиум, селен и манган.

Го јакне имунитетот, помага при настинки, ги опоравува коските, помага за добар вид, како и за здраво срце.

Го подобрува варењето на храната, го регулира нивото на шеќер, а ја затегнува и кожата.