Колачи од пиво

Потребни состојки:

  • 2 дл. зејтин
  • 1 дл. пиво
  • 1 пециво
  • Мармалад од кајсии
  • Шеќер во прав

Подготовка:

Зејтинот со пивото и едно пециво и брашно се месат се додака не се соединат. Потоа од нив на плех се прават крукчиња, оддозгора се притискаат нежно со врвовите на прстите и се печат на 175 степени. Одкако ќе се испечат се спојуваат две по две и измеѓу се става мармалад. На крајот се валкаат во сецкани ф ’стаци, бадеми или ореви по желба.

Добар апетит!