Колач од кокос

Тесто:
Потребни состојки:

 • 5 белки
 • 200 гр. Шеќер
 • 1 лимон
 • 100 гр. брашно
 • 150 гр. кокос
 • 1 млеко
 • Подготовка:
  Пет белки се матат, се додава 200 гр. шеќер и сок од еден исцеден лимон. Кога сето тоа убаво ќе се соедини, се додава 100 гр. брашно и 150 гр. кокос. Откако ќе се измеша убаво соединетата смеса се става во рерна на 150  ̊ – 170  ̊ степени. Сето тоа се лади и се потопува со 150 дл. топло млеко.
  Фил:
  Потребни состојки:

 • 1 л млеко
 • 5 жолчки
 • 6 лаж. супени густин
 • 2 лаж. слупени брашно
 • 200 гр. шеќер
 • 1 маргарин
 • Подротовка:

  Млекото се вари со 5 жолчки, се додаваат 6 лажици густин, 2 лажици брашно и 200 гр. шеќер.

  Откако ќе зоврие се трга на страна и се чека да се олади. Маргаринот се мати и се додава на смесата.

  Филот се става над тестото и се посолува со 50 гр. кокос.

  Добар апетит!