Природна Маска Протв Брчки на Лицето

Состојки:

1 дланка семки од тиква;

1 лажица павлака;

10 капки рицинусово масло.

Подготовка:

Семките од тиква се чистат и толчат во аван, се додава павлака и капка по капка рицинусовао масло. Маската се нанесува на чиста кожа и се остава на лицето половина час. Отстранете ја маската со парче памук, а потоа измијте го лицето со млака па со ладна вода.