Подгответе го сами познатиот коктел Текила санрајз

Состојки

8/5 текила,
16/5 сок од портокали,
2/5 гренадина или сируп од малини.

Подготовка

Наполнете висока чашка со лед или издробен лед па ставете ја текилата и сокот од портокали. Добро изматете и оставете да слегне. Потоа внимателно со коктел лажиче додајте ја гренадината така да пополека со нејзината јакоцрвена боја се разлие во пијалокот. Украсете со резанка портокал. Овој дол пијалок, чие име значи “изгерј сонце”, најмногу одговара наутро.