Пилешко со цимет и житарици

Направете си крцкав пилешк стек со цимет.

Потребни состојки:

  •  2 пилешки стека
  • 1 лаж. цимет
  • една кутија мусли (житарици)
  • сол
  • бибер
  • 1 јајце

Припрема:

Стековите се сечкаат хоризонтално по должина на најтенки парчиња. Муслите се ставаат во голем сад и со помош на двете раце се г мечат на ситни парчиња. Јајцето се мати во него се додава сол, бибер и цимет. Тенките парчиња стек се валкаат во јајцето со цимет а потоа во муслите. Потоа се пржат на средно јак оган. Декорацијата може да биде по желба со лимон или портокал.

Добар Апетит.