КОЛАЧИ СО СМОКВИ

Потребни состојки:

  • 33 суви смокви,
  • 200 грама ореви сецкани,
  • 200 грама желе,
  • 250 грама шеќер,
  • 1 ванила,
  • 200 грама маргарин,
  • 500 грама мелени бисквити,
  • 150 грама мелени ораси,
  • рум,
  • сок од портокал.

Подготовка:

33 суви  смокви се полнат со сецкани ореви и сецкано желе. Прво се ставаат орасите, па желето, па повторно ореви.

250 грама шеќер, 1 чаша вода, 1 ванила и 200 грама маргарин се вари на тивко околу 5 минути.

Се трга на страна и во него се става 500 грама мелени бисквити, 150 грама мелени ореви и по желба малку рум или сок од портокал.

Од таа семеса се прават 33 топчиња, и секоја смоква се обликува како бомбица. Се валкаат во мелени ореви, се ставаат во фрижидер да се стврднат и потоа се сечат на 4 дела.