Валдорф салата

Потребни состојки:

  • 2 кг јаболка
  • 500 г ореви
  • корен од свеж целер
  • 100 мл мајонез
  • 50 мл шлаг
  • една марула

Приготвување:

Издлабети ги јаболките во средина  наплнети ги со фил: исечкајте ја нивната средина и измешајте со сечкани ореви, со рендан целер и марула. Врз салатата ставете прелив со мајонез раздеден со изматен шлаг.