Браунис со двојно чоколадо

Потребни состојки:

  •  4 супени лажици путер
  • 2/3 шолја шеќер во прав
  • 1/2 шолја ладна вода
  • 1 кафена лажица ванила екстракт
  • 1/4 шојла какако во прав
  • 1 кафена лажица прашок за пециво
  • 1 шолја брашно
  • 2 кафени лажици шеќер во прав

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Во средно тенџере стопете го путерот, патргнете го од оган. Додадете ги шеќерот, водата и ванилата. Потоа вмешајте го брашното, какоото и прашокот за печиво. Измешајте се добро, па додадете ги парчињата чоколадо. Ставете ја смесата во намастен плех и печете од 15 до 18 минути. Оставете ги да се оладат во плехот, па исечете ги на коцки. По желба, послужете ги брауни колачињата попрскани со шеќер во прав.

Нутритивни вредности за една порција: 111 калории, 4 г вкусни масти од кои 3г заситени масти, 18г јаглехидрати, 1г растителни влакна, 1г протеини.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.