Вистинско уживање – Пченка печена во рерна

Неколку парчиња пченка измите со благ млаз на вода. Потоа отсранете ги само свилените конци, листови нека останат.  Загрејте ја рерната на 175 Целзиусови степени. Ставете ги пченките директно на решетките, можете предходно решетките да ги обложите со фолија или хартија за печење. Печете ги околу 45 минути.

Потоа подгответе го сосот:

  • 65g стопен путер
  • изрендана кора од 1/2 лимента
  • исцеден сок од една лимента
  • 1 лажица ситни исечкан коријандер
  • 1/2 лажица мелена пиперка
  • сол, бибер, зачини по потреба

Соединете ги состојките и со нив премачкајте ги свежо испелените пченки.

Добар апетит!

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.