Денес попладне се очекува да падне првиот снег во Скопје

На повеќе места во државата попладнево се очекуваат врнежи од снег, освен на југоистокот каде врнежите ќе бидат од дожд. Пообилни врнежи ќе има во западните и југозападните делови од Македонија каде се очекува да наврнат и над 30 литри на метар квадратен и на повеќе места ќе се формира снежна покривка.

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека во текот на денот и во Скопската котлина врнежите ќе преминуваат во снег и ќе има услови да се формира мала снежна покривка.

Утринските температури ќе се движат од -3 до 4 степени, а дневните од 1 до 10 степени.

Нов влажен бран со пообилни врнежи претежно од дожд ќе има во вторник.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.