Ефикасно домашно средство против несоница

Иако секој човек е способен да спие, за жал, сè почесто во денешно време, луѓето може да се пожалат дека воопшто немаат квалитетен сон и ноќите ги поминуваат непроспиени

Зошто се појавува таа непријатна состојба и како да ја спречиме? Во продолжение откријте и домашен рецепт со кој за секунда ќе го решите овој проблем.

Најчестите причини за несоница

Несоницата најчесто се појавува под влијание на стрес, депресија, вознемиреност поради проблеми на работното место или во семејството. Како резултат на тоа, мозокот не може да се опушти и е активен во текот на целата ноќ, поради фактот дека личноста е загрижена за иднината.

Употребата на разни лекарства исто така може да предизвикаат несоница, особено лекарствата за срце, ублажување на болка и антивоспалителните средства.

Колку сон ни е потребно

Сонот е како полнењето на батеријата на телефонот. На нашето тело му е потребен сон од 8 часа, за да се наполни со доволно количество на енергија. Колку повеќе спиеме, толку попродуктивни ќе бидеме во текот на следниот ден.

Како да го спречиме нарушувањето на сонот

Водете активен начин на живот, но не се преморувајте. Обидете се колку што е можно повеќе да ги избегнувате стресните ситуации.

Откажете се од вашите лоши навики, изберете здрав начин на живот и пијте билни чаеви.

Создадете идеални услови за спиење: Креветот треба да биде удобен, светлината треба да е минимална, а воздухот- свеж и ладен.

Отидете на кратка прошетка пред спиење, наместо да гледате телевизија.

Ефикасно домашно средство против несоница

Едноставно измешајте 1 кафена лажица морска сол (по можност розова) со 5 кафени лажици кафеав шеќер и поставете половина кафена лажица од добиената смеса под вашиот јазик, секогаш кога нема да можете да заспиете.

Благодарение на ова лесно домашно средство, вие ќе успеете да спиете како бебе во текот на целата ноќ, а наутро ќе се разбудите сосема свежи. Воедно, вашиот имунолошки систем ќе биде зајакнат, главоболката ќе исчезне, нивото на енергија, серотонин и електролити ќе се зголеми, а значително ќе се намали нивото на кортизол, кој е одговорен за стресот.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.