БЛАГОДЕТИТЕ НА ЈАБОЛКОВИОТ ОЦЕТ

Дали некогаш сте слушнале за волшебните својства на јаболковиот оцет? Јаболковиот оцет чудесно делува врз целото тело, вклучувајќи ја и кожата, воедно ја прави и косата погуста!

Ги ублажува симптомите на воспаленото грло

Причината поради која јаболковиот оцет е толку извонреден, е тоа што ги содржи елементите што го прават ефикасен во борбата против микробите и бактериите.

Така, следниот пат кога ќе се соочите со воспалено грло и болки во истото, измешајте ¼ чаша јаболков оцет со мало количество на вода и направете гаргара на секој час.

За многу брзо време ќе забележите дека ќе се ослободите од воспалението на грлото.

Ги отстранува киселините во желудникот

Страдате од стомачни киселини? Не употребувајте антициди. Наместо тоа, земете 1 кафена лажица јаболков оцет со вода. Веднаш ќе ја забележите ефиканоста на смесата.

Го прочистува затнатиот нос

Јаболковиот оцет содржи витамини од групата Б, витамин Е, калциум, калиум и магнезиум кои вака комбинирани заедно ќе ви помогнат да ги прочистите синусите, како и да ги ублажите и намалите симптомите поврзани со алергија.

Ослободува од грчеви во нозете

Доколку често се соочувате со грчеви во нозете, тогаш најверојатно на вашето тело му недостасува калиум. За да го решите овој проблем, измешајте 2 супени лажици јаболков оцет со 1 кафена лажица мед во чаша топла вода. Високите нивоа на калиум кои се содржат во јаболковиот оцет ќе ви помогнат да ги смирите спазмите.

Го смирува јадежот

Бидејќи јаболковиот оцет е моќен антисептик, тој ефикасно делува и при чувство на чешање по кожата. Оцетот е дури и безопасен за неговата употреба на домашните миленици.

Го елиминира непријатниот мирис на стапалата

Непријатниот мирис на стапалата е предизвикан од бактерии. При што за да се ослободите од овој проблем, едноставно потопете ги вашите стапала во раствор од јаболков оцет, а неговите антибактериски својства ќе ви помогнат брзо и лесно да се ослободите од мирисот.

Ја намалува подуеноста на стомакот

Доколку страдате од лоша дигестија, тогаш се препорачува да консумирате чаша јаболков оцет измешан со топла вода. Лековитите својства на јаболковиот оцет ја олеснуваат работата на дигестивниот систем и значително ја намалуваат подуеноста на стомакот.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.