Рататули

September 21, 2018 okrabotaadmin 0

Потребни состојки за припрема на 6 порции: 2 црвени кромида 4 големи чешниња лук исечкани ½ шолја маслиново масло 1 зелена пиперка, тенко исечкана 1 […]

СОЧЕН СКОПСКИ БУРГЕР

September 20, 2018 okrabotaadmin 0

Потребни Состојки: Црна лепиња 180г мелено јунешко месо 30г зелена салата, 30г сланина 20г чаден кашкавал 30г домати 1јајце 25г маргарин кромид во сос од […]

ТОПЛА САЛАТА СО ФЕТА СИРЕЊЕ

September 20, 2018 okrabotaadmin 0

Потребни Состојки: 50г тиквички 50г модар патлиџан 50г пиперки, 40г морков 40г шампињони 30г шери домати 30г виолетов кромид 40г фета сирење сос од балсамиран […]

Форнети со спанаќ

September 4, 2018 okrabotaadmin 0

Солени залачиња од лиснато тесто кои може да ги полните со различни филови … Потребно е: 200 мл кисела павлака 2 лажици млеко 1/2 лажиче сол 1/2 лажиче бибер […]

Валдорф салата

July 1, 2018 okrabotaadmin 0

Потребни состојки: 2 кг јаболка 500 г ореви корен од свеж целер 100 мл мајонез 50 мл шлаг една марула Приготвување: Издлабети ги јаболките во […]

КОЛАЧИ СО СМОКВИ

June 17, 2018 okrabotaadmin 0

Потребни состојки: 33 суви смокви, 200 грама ореви сецкани, 200 грама желе, 250 грама шеќер, 1 ванила, 200 грама маргарин, 500 грама мелени бисквити, 150 […]